Masaż klasyczny
Masaż klasyczny – to forma oddziaÅ‚ywania na organizm poprzez bodźce mechaniczne, gÅ‚ównie w postaci ucisku na tkanki, w celu wywoÅ‚ania odczynu. Należy on do najstarszych zabiegów terapeutycznych, gdyż byÅ‚ stosowany już w starożytnoÅ›ci. Wywodzi siÄ™ z Indii i Chin, gdzie stanowiÅ‚ naturalnÄ… metodÄ™ leczniczÄ… w medycynie ludowej.
Historycznie zastosowanie masażu i rozwój jego technik ewoluuje wciąż i nadal. W XVI wieku ogÅ‚oszono masaż oficjalnÄ… metodÄ… leczenia. Badacze tematu przypisywali stosowne programy masażu w licznych poszczególnych przypadkach chorobowych. Na przeÅ‚omie XIX i XX wieku masaż zaczÄ…Å‚ być traktowany na równi z innymi dziaÅ‚ami wiedzy medycznej.
Mechanizm dziaÅ‚ania masażu jest bardzo skomplikowany i można go podzielić na dziaÅ‚anie lokalne (miejscowe) oraz dziaÅ‚anie centralnogólne), które odgrywa ważniejszÄ… rolÄ™.
DziaÅ‚anie lokalne masażu polega na mechanicznym wspomaganiu przepÅ‚ywu krwi w naczyniach krwionoÅ›nych oraz chÅ‚onki w naczyniach chÅ‚onnych. Ruch dÅ‚oni masażysty na ciele Pacjenta, poprzez tarcie, wytwarza ciepÅ‚o, które wpÅ‚ywa na rozszerzenie naczyÅ„ krwionoÅ›nych, a co za tym idzie – zwiÄ™ksza przepÅ‚yw krwi przez mięśnie, nasilajÄ…c dostarczanie substancji odżywczych i równoczeÅ›nie wydalanie produktów przemiany materii.
Masaż wzmaga dopÅ‚yw tlenu do komórek mięśniowych, przez co zwiÄ™ksza przemianÄ™ tlenowÄ… w mięśniach. Wzrost przepÅ‚ywu krwi w obwodowych częściach ciaÅ‚a wpÅ‚ywa korzystnie na pracÄ™ serca. DziÄ™ki masażowi wspomagana jest praca najważniejszych narzÄ…dów wewnÄ™trznych np. nerek i wÄ…troby.
DziaÅ‚anie centralne masażu polega na pobudzeniu ukÅ‚adu nerwowego, który za pomocÄ… odruchów i czynnoÅ›ci koordynacyjnych kory mózgowej wpÅ‚ywa na wszystkie narzÄ…dy i ukÅ‚ady ludzkiego organizmu. Masaż mięśni szkieletowych powoduje pobudzenie receptorów, które jest przenoszone jako bodziec poprzez wÅ‚ókna nerwowe doÅ›rodkowe do mózgu. Pobudzenie kory mózgowej powoduje szybsze i sprawniejsze wykonanie czynnoÅ›ci przez narzÄ…dy wykonawcze. Stan pobudzenia kory mózgowej podczas masażu, na drodze odruchowej, powoduje uwalnianie hormonów (adrenalina, histamina), które wpÅ‚ywajÄ… na rozszerzanie naczyÅ„ krwionoÅ›nych.
Poszczególne techniki stosowane w masażu klasycznym, w zależnoÅ›ci od rodzaju stymulacji skóry i mięśni, powodujÄ… okreÅ›lony wpÅ‚yw na organizm, wspierajÄ…c prawidÅ‚owe jego dziaÅ‚anie, oczyszczajÄ…c go z substancji zanieczyszczajÄ…cych, pobudzajÄ…c procesy regeneracyjne, dajÄ…c ulgÄ™ w stanach napiÄ™cia mięśni. OddziaÅ‚ywanie masażu obejmuje tkankÄ™ skórnÄ… i mięśniowÄ…, stawy i aparat wiÄ™zadÅ‚owy, ukÅ‚ady krwionoÅ›ny i chÅ‚onny, nerwowy, oddechowy, pokarmowy, wydalniczy, a także przemianÄ™ materii.
Masaż klasyczny jest ukierunkowany na poprawÄ™ ogólnej kondycji poprzez usprawnienie funkcjonowania ukÅ‚adu krążenia oraz ukÅ‚adu limfatycznego, a także pobudzenie mięśni do lepszej i wydajniejszej pracy. DziÄ™ki takiemu oddziaÅ‚ywaniu organizm staje siÄ™ lepiej ukrwiony i dotleniony.
Masaż to oddziaÅ‚ywanie poprzez dotyk. Dociera on w gÅ‚Ä…b skóry, do mięśni i koÅ›ci, a nawet gÅ‚Ä™biej – do umysÅ‚u Pacjenta. Fizyczne korzyÅ›ci z masażu to relaks i tonizacja mięśni, wspomaganie krążenia krwi, ukojenie systemu nerwowego, pobudzenie krążenia limfatycznego, rozciÄ…gniÄ™cie Å‚Ä…cznej tkanki stawów. Na poziomie umysÅ‚u masaż Å‚agodzi stres i niepokój, pomaga też uzyskać lepszÄ… Å›wiadomość wÅ‚asnego ciaÅ‚a jako pewnej caÅ‚oÅ›ci.
Spokój i równowaga myÅ›li, jakÄ… możemy osiÄ…gnąć w trakcie terapii manualnej sprawia, że czas poÅ›wiÄ™cony na wyciszenie, oczyszczenie i wspomaganie naszego organizmu, jest bezcenny. Zwielokrotni nasze możliwoÅ›ci. Masaż wspomaga proces powrotu do zdrowia w stanach chorobowych, uwalnia od bólu zbyt napiÄ™tych mięśni, czy Å›ciÄ™gien, może też przynosić uczucie bÅ‚ogiego usatysfakcjonowania. Pacjent każdorazowo odczuwa, jak spokój gabinetu i ciepÅ‚o dÅ‚oni masażysty, uwalnia go od natÅ‚oku myÅ›li, przywraca równowagÄ™, daje siÅ‚Ä™, by pozwolić mu cieszyć siÄ™ satysfakcjÄ… z chwili odprężenia i relaksu.