Dodaj komentarz:

Treść:
Podpis:
Wyślij
Zamknij
ZOBACZ NASZ PROFIL:

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny – to forma oddziaływania na organizm poprzez bodźce mechaniczne, głównie w postaci ucisku na tkanki, w celu wywołania odczynu. Należy on do najstarszych zabiegów terapeutycznych, gdyż był stosowany już w starożytności. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie stanowił naturalną metodę leczniczą w medycynie ludowej.

Historycznie zastosowanie masażu i rozwój jego technik ewoluuje wciąż i nadal. W XVI wieku ogłoszono masaż oficjalną metodą leczenia. Badacze tematu przypisywali stosowne programy masażu w licznych poszczególnych przypadkach chorobowych. Na przełomie XIX i XX wieku masaż zaczął być traktowany na równi z innymi działami wiedzy medycznej.

Mechanizm działania masażu jest bardzo skomplikowany i można go podzielić na działanie lokalne (miejscowe) oraz działanie centralnogólne), które odgrywa ważniejszą rolę.

Działanie lokalne masażu polega na mechanicznym wspomaganiu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki w naczyniach chłonnych. Ruch dłoni masażysty na ciele Pacjenta, poprzez tarcie, wytwarza ciepło, które wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, nasilając dostarczanie substancji odżywczych i równocześnie wydalanie produktów przemiany materii.

Masaż wzmaga dopływ tlenu do komórek mięśniowych, przez co zwiększa przemianę tlenową w mięśniach. Wzrost przepływu krwi w obwodowych częściach ciała wpływa korzystnie na pracę serca. Dzięki masażowi wspomagana jest praca najważniejszych narządów wewnętrznych np. nerek i wątroby.

Działanie centralne masażu polega na pobudzeniu układu nerwowego, który za pomocą odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgowej wpływa na wszystkie narządy i układy ludzkiego organizmu. Masaż mięśni szkieletowych powoduje pobudzenie receptorów, które jest przenoszone jako bodziec poprzez włókna nerwowe dośrodkowe do mózgu. Pobudzenie kory mózgowej powoduje szybsze i sprawniejsze wykonanie czynności przez narządy wykonawcze. Stan pobudzenia kory mózgowej podczas masażu, na drodze odruchowej, powoduje uwalnianie hormonów (adrenalina, histamina), które wpływają na rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Poszczególne techniki stosowane w masażu klasycznym, w zależności od rodzaju stymulacji skóry i mięśni, powodują określony wpływ na organizm, wspierając prawidłowe jego działanie, oczyszczając go z substancji zanieczyszczających, pobudzając procesy regeneracyjne, dając ulgę w stanach napięcia mięśni. Oddziaływanie masażu obejmuje tkankę skórną i mięśniową, stawy i aparat więzadłowy, układy krwionośny i chłonny, nerwowy, oddechowy, pokarmowy, wydalniczy, a także przemianę materii.

Masaż klasyczny jest ukierunkowany na poprawę ogólnej kondycji poprzez usprawnienie funkcjonowania układu krążenia oraz układu limfatycznego, a także pobudzenie mięśni do lepszej i wydajniejszej pracy. Dzięki takiemu oddziaływaniu organizm staje się lepiej ukrwiony i dotleniony.

Masaż to oddziaływanie poprzez dotyk. Dociera on w głąb skóry, do mięśni i kości, a nawet głębiej – do umysłu Pacjenta. Fizyczne korzyści z masażu to relaks i tonizacja mięśni, wspomaganie krążenia krwi, ukojenie systemu nerwowego, pobudzenie krążenia limfatycznego, rozciągnięcie łącznej tkanki stawów. Na poziomie umysłu masaż łagodzi stres i niepokój, pomaga też uzyskać lepszą świadomość własnego ciała jako pewnej całości.

Spokój i równowaga myśli, jaką możemy osiągnąć w trakcie terapii manualnej sprawia, że czas poświęcony na wyciszenie, oczyszczenie i wspomaganie naszego organizmu, jest bezcenny. Zwielokrotni nasze możliwości. Masaż wspomaga proces powrotu do zdrowia w stanach chorobowych, uwalnia od bólu zbyt napiętych mięśni, czy ścięgien, może też przynosić uczucie błogiego usatysfakcjonowania. Pacjent każdorazowo odczuwa, jak spokój gabinetu i ciepło dłoni masażysty, uwalnia go od natłoku myśli, przywraca równowagę, daje siłę, by pozwolić mu cieszyć się satysfakcją z chwili odprężenia i relaksu.